Dinghy Regatta 2016

Carrickfergus Sailing Club

 

Results are provisional as of 11:18 on September 11, 2016

Hansa Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
RankFleetClassSailNoClubHelmNameCrewNamePYR1R2R3TotalNett
1st Hansa Hansa 2156 Belfast Lough Sailability Eoin Bannon Andy Bisp 1660 1.0 2.0 1.0 4.0 4.0
2nd Hansa Hansa 1878 Belfast Lough Sailability Elizabeth Black Bill Foster 1660 2.0 1.0 2.0 5.0 5.0
3rd Hansa Hansa 1562 Belfast Lough Sailability Aled Duffin Murray Owen Murray 1660 4.0 3.0 3.0 10.0 10.0
4th Hansa Hansa 1570 Belfast Lough Sailability Lex McCoubrey Martin Quinn 1660 3.0 6.0 DNF 6.0 DNC 15.0 15.0
5th Hansa Hansa 1879 Belfast Lough Sailability Jemma McCoubrey Thomas Quinn 1660 5.0 6.0 DNC 6.0 DNC 17.0 17.0

Topper Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
RankFleetClassSailNoClubHelmNameCrewNamePYR1R2R3TotalNett
1st Topper Topper 5.3 47729   Joeseph Karauzum   1341 1.0 1.0 3.0 5.0 5.0
2nd Topper Topper 5.3 47454 County Antrim YC Ellen Barbour   1341 2.0 2.0 1.0 5.0 5.0
3rd Topper Topper 5.3 48024   Michael Rock   1341 3.0 3.0 2.0 8.0 8.0
4th Topper Topper 4.2 45512 Carrickfergus SC Andrew Byers   1377 4.0 7.0 9.0 20.0 20.0
5th Topper Topper 4.2 36762 East Antrim BC Zoe Whiteford   1377 12.0 DNF 5.0 4.0 21.0 21.0
6th Topper Topper 4.2 470 East Antrim BC Kelly Patterson   1377 12.0 DNF 4.0 6.0 22.0 22.0
7th Topper Topper 4.2 47856 East Antrim BC Charlie Patterson   1377 12.0 DNF 6.0 5.0 23.0 23.0
8th Topper Topper 4.2 45242 Carrickfergus SC Matthew McClernon   1377 8.0 8.0 7.0 23.0 23.0
9th Topper Topper 4.2 CSC 4 Carrickfergus SC Katie Nelson   1377 6.0 10.0 8.0 24.0 24.0
10th Topper Topper 4.2 26239 Carrickfergus SC Erin McClernon   1377 7.0 9.0 10.0 26.0 26.0
11th Topper Topper 4.2 47353 Carrickfergus SC Abbi Toland   1377 5.0 11.0 12.0 DNC 28.0 28.0

Laser Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
RankFleetClassSailNoClubHelmNameCrewNamePYR1R2R3TotalNett
1st Laser Laser Radial 193586 Cushendall S&BC Niall McLaughlin   1136 1.0 3.0 1.0 5.0 5.0
2nd Laser Laser Radial 168850 Cushendall S&BC Owen McKinley   1136 9.0 1.0 2.0 12.0 12.0
3rd Laser Laser Radial 194641 Cushendall S&BC Paul McLaughlin   1136 4.0 5.0 3.0 12.0 12.0
4th Laser Laser Radial 206489 East Antrim BC Andrew Mitchell   1136 3.0 2.0 12.0 OCS 17.0 17.0
5th Laser Laser Full Rig 80819 Carrickfergus SC Frank Macfarlane   1095 2.0 9.0 6.0 17.0 17.0
6th Laser Laser Radial 93556 Cushendall S&BC Aidan Ritson   1136 7.0 6.0 5.0 18.0 18.0
7th Laser Laser Radial 193556 Cushendall S&BC Sean Ritson   1136 5.0 4.0 12.0 OCS 21.0 21.0
8th Laser Laser Radial 201628   Sam Rutherford   1136 10.0 7.5 4.0 21.5 21.5
9th Laser Laser Full Rig 180239 Carrickfergus SC Ryan Wilson   1095 6.0 7.5 12.0 OCS 25.5 25.5
10th Laser Laser Radial 7 Carrickfergus SC Niamh Dean   1136 8.0 10.0 8.0 26.0 26.0
11th Laser Laser Full Rig 53305 Carrickfergus SC Kyle Mercer   1095 11.0 11.0 7.0 29.0 29.0

RS Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
RankFleetClassSailNoClubHelmNameCrewNamePYR1R2R3TotalNett
1st RS RS 400 1405 Royal North of Ireland YC Liam Donnely Richard McCaig 943 1.0 2.0 3.0 6.0 6.0
2nd RS RS 400 825 East Antrim BC Trevor D'Arcy Ian Patterson 943 3.0 1.0 5.0 9.0 9.0
3rd RS RS 400 1178   Brian Holmes Wendy Smith 943 2.0 7.0 OCS 2.0 11.0 11.0
4th RS RS 400 1001 Royal North of Ireland YC Woo Kearney Adam Leach 943 4.0 3.0 4.0 11.0 11.0
5th RS RS 200 1566 County Antrim YC Jocelyn Hill Katie Kane 1047 6.0 7.0 DNF 1.0 14.0 14.0
6th RS RS 400 1352 Royal North of Ireland YC Simon Hutchinson Jamie Hanna 943 5.0 7.0 OCS 7.0 DNF 19.0 19.0

R1 - Hansa Fleet

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 11:05
RankFleetClassSailNoClubHelmNameCrewNamePYStartFinishElapsedLapsCorrectedBCEPoints
1 Hansa Hansa 2156 Belfast Lough Sailability Eoin Bannon Andy Bisp 1660 11:05 12:00:25 0:55:25 1 0:33:23 0:00:00 1.0
2 Hansa Hansa 1878 Belfast Lough Sailability Elizabeth Black Bill Foster 1660 11:05 12:01:45 0:56:45 1 0:34:11 0:01:20 2.0
3 Hansa Hansa 1570 Belfast Lough Sailability Lex McCoubrey Martin Quinn 1660 11:05 12:02:30 0:57:30 1 0:34:38 0:02:05 3.0
4 Hansa Hansa 1562 Belfast Lough Sailability Aled Duffin Murray Owen Murray 1660 11:05 12:02:42 0:57:42 1 0:34:46 0:02:17 4.0
5 Hansa Hansa 1879 Belfast Lough Sailability Jemma McCoubrey Thomas Quinn 1660 11:05 12:04:22 0:59:22 1 0:35:46 0:03:57 5.0

R2 - Hansa Fleet

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 12:35
RankFleetClassSailNoClubHelmNameCrewNamePYStartFinishElapsedLapsCorrectedBCEPoints
1 Hansa Hansa 1878 Belfast Lough Sailability Elizabeth Black Bill Foster 1660 12:35 13:22:04 0:47:04 2 0:28:21 0:00:00 1.0
2 Hansa Hansa 2156 Belfast Lough Sailability Eoin Bannon Andy Bisp 1660 12:35 13:23:10 0:48:10 2 0:29:01 0:01:06 2.0
3 Hansa Hansa 1562 Belfast Lough Sailability Aled Duffin Murray Owen Murray 1660 12:35 13:24:10 0:49:10 2 0:29:37 0:02:06 3.0
4 Hansa Hansa 1570 Belfast Lough Sailability Lex McCoubrey Martin Quinn 1660     DNF       6.0

R3 - Hansa Fleet

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 14:05
RankFleetClassSailNoClubHelmNameCrewNamePYStartFinishElapsedLapsCorrectedBCEPoints
1 Hansa Hansa 2156 Belfast Lough Sailability Eoin Bannon Andy Bisp 1660 14:05 14:35:17 0:30:17 1 0:18:15 0:00:00 1.0
2 Hansa Hansa 1878 Belfast Lough Sailability Elizabeth Black Bill Foster 1660 14:05 14:35:23 0:30:23 1 0:18:18 0:00:06 2.0
3 Hansa Hansa 1562 Belfast Lough Sailability Aled Duffin Murray Owen Murray 1660 14:05 14:35:28 0:30:28 1 0:18:21 0:00:11 3.0

R1 - Topper Fleet

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 11:05
RankFleetClassSailNoClubHelmNameCrewNamePYStartFinishElapsedLapsCorrectedBCEPoints
1 Topper Topper 5.3 47729   Joeseph Karauzum   1341 11:05 11:35:17 0:30:17 1 0:22:35 0:00:00 1.0
2 Topper Topper 5.3 47454 County Antrim YC Ellen Barbour   1341 11:05 11:36:29 0:31:29 1 0:23:29 0:01:12 2.0
3 Topper Topper 5.3 48024   Michael Rock   1341 11:05 11:41:51 0:36:51 1 0:27:29 0:06:34 3.0
4 Topper Topper 4.2 45512 Carrickfergus SC Andrew Byers   1377 11:05 11:53:34 0:48:34 1 0:35:16 0:17:28 4.0
5 Topper Topper 4.2 47353 Carrickfergus SC Abbi Toland   1377 11:05 11:54:33 0:49:33 1 0:35:59 0:18:27 5.0
6 Topper Topper 4.2 CSC 4 Carrickfergus SC Katie Nelson   1377 11:05 11:57:16 0:52:16 1 0:37:57 0:21:10 6.0
7 Topper Topper 4.2 26239 Carrickfergus SC Erin McClernon   1377 11:05 11:57:20 0:52:20 1 0:38:00 0:21:14 7.0
8 Topper Topper 4.2 45242 Carrickfergus SC Matthew McClernon   1377 11:05 12:01:14 0:56:14 1 0:40:50 0:25:08 8.0
9 Topper Topper 4.2 36762 East Antrim BC Zoe Whiteford   1377     DNF       12.0
9 Topper Topper 4.2 470 East Antrim BC Kelly Patterson   1377     DNF       12.0
9 Topper Topper 4.2 47856 East Antrim BC Charlie Patterson   1377     DNF       12.0

R2 - Topper Fleet

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 12:35
RankFleetClassSailNoClubHelmNameCrewNamePYStartFinishElapsedLapsCorrectedBCEPoints
1 Topper Topper 5.3 47729   Joeseph Karauzum   1341 12:35 13:22:02 0:47:02 3 0:35:04 0:00:00 1.0
2 Topper Topper 5.3 47454 County Antrim YC Ellen Barbour   1341 12:35 13:22:07 0:47:07 3 0:35:08 0:00:05 2.0
3 Topper Topper 5.3 48024   Michael Rock   1341 12:35 13:23:29 0:48:29 3 0:36:09 0:01:27 3.0
4 Topper Topper 4.2 470 East Antrim BC Kelly Patterson   1377 12:35 13:25:08 0:50:08 3 0:36:24 0:01:50 4.0
5 Topper Topper 4.2 36762 East Antrim BC Zoe Whiteford   1377 12:35 13:29:38 0:54:38 3 0:39:41 0:06:20 5.0
6 Topper Topper 4.2 47856 East Antrim BC Charlie Patterson   1377 12:35 13:30:40 0:55:40 3 0:40:26 0:07:22 6.0
7 Topper Topper 4.2 45512 Carrickfergus SC Andrew Byers   1377 12:35 13:34:33 0:59:33 3 0:43:15 0:11:15 7.0
8 Topper Topper 4.2 45242 Carrickfergus SC Matthew McClernon   1377 12:35 13:36:46 1:01:46 3 0:44:51 0:13:28 8.0
9 Topper Topper 4.2 26239 Carrickfergus SC Erin McClernon   1377 12:35 13:38:52 1:03:52 3 0:46:23 0:15:34 9.0
10 Topper Topper 4.2 CSC 4 Carrickfergus SC Katie Nelson   1377 12:35 13:27:00 0:52:00 2 0:56:39 0:19:48 10.0
11 Topper Topper 4.2 47353 Carrickfergus SC Abbi Toland   1377 12:35 13:28:49 0:53:49 2 0:58:37 0:21:37 11.0

R3 - Topper Fleet

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 14:05
RankFleetClassSailNoClubHelmNameCrewNamePYStartFinishElapsedLapsCorrectedBCEPoints
1 Topper Topper 5.3 47454 County Antrim YC Ellen Barbour   1341 14:05 14:40:43 0:35:43 2 0:26:38 0:00:00 1.0
2 Topper Topper 5.3 48024   Michael Rock   1341 14:05 14:42:41 0:37:41 2 0:28:06 0:01:58 2.0
3 Topper Topper 5.3 47729   Joeseph Karauzum   1341 14:05 14:42:47 0:37:47 2 0:28:11 0:02:04 3.0
4 Topper Topper 4.2 36762 East Antrim BC Zoe Whiteford   1377 14:05 14:46:09 0:41:09 2 0:29:53 0:04:28 4.0
5 Topper Topper 4.2 47856 East Antrim BC Charlie Patterson   1377 14:05 14:46:49 0:41:49 2 0:30:22 0:05:08 5.0
6 Topper Topper 4.2 470 East Antrim BC Kelly Patterson   1377 14:05 14:47:16 0:42:16 2 0:30:42 0:05:35 6.0
7 Topper Topper 4.2 45242 Carrickfergus SC Matthew McClernon   1377 14:05 14:48:34 0:43:34 2 0:31:38 0:06:53 7.0
8 Topper Topper 4.2 CSC 4 Carrickfergus SC Katie Nelson   1377 14:05 14:49:56 0:44:56 2 0:32:38 0:08:15 8.0
9 Topper Topper 4.2 45512 Carrickfergus SC Andrew Byers   1377 14:05 14:55:20 0:50:20 2 0:36:33 0:13:39 9.0
10 Topper Topper 4.2 26239 Carrickfergus SC Erin McClernon   1377 14:05 15:04:59 0:59:59 2 0:43:34 0:23:18 10.0

R1 - Laser Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 11:00
RankFleetClassSailNoClubHelmNameCrewNamePYStartFinishElapsedLapsCorrectedBCEPoints
1 Laser Laser Radial 193586 Cushendall S&BC Niall McLaughlin   1136 11:00 11:49:41 0:49:41 2 0:43:44 0:00:00 1.0
2 Laser Laser Full Rig 80819 Carrickfergus SC Frank Macfarlane   1095 11:00 11:50:50 0:50:50 2 0:46:25 0:02:57 2.0
3 Laser Laser Radial 206489 East Antrim BC Andrew Mitchell   1136 11:00 11:52:58 0:52:58 2 0:46:38 0:03:17 3.0
4 Laser Laser Radial 194641 Cushendall S&BC Paul McLaughlin   1136 11:00 11:53:02 0:53:02 2 0:46:41 0:03:21 4.0
5 Laser Laser Radial 193556 Cushendall S&BC Sean Ritson   1136 11:00 11:53:19 0:53:19 2 0:46:56 0:03:38 5.0
6 Laser Laser Full Rig 180239 Carrickfergus SC Ryan Wilson   1095 11:00 11:51:47 0:51:47 2 0:47:17 0:03:54 6.0
7 Laser Laser Radial 93556 Cushendall S&BC Aidan Ritson   1136 11:00 11:54:49 0:54:49 2 0:48:15 0:05:08 7.0
8 Laser Laser Radial 7 Carrickfergus SC Niamh Dean   1136 11:00 11:54:53 0:54:53 2 0:48:19 0:05:12 8.0
9 Laser Laser Radial 168850 Cushendall S&BC Owen McKinley   1136 11:00 11:55:16 0:55:16 2 0:48:39 0:05:35 9.0
10 Laser Laser Radial 201628   Sam Rutherford   1136 11:00 11:56:33 0:56:33 2 0:49:47 0:06:52 10.0
11 Laser Laser Full Rig 53305 Carrickfergus SC Kyle Mercer   1095 11:00 11:55:29 0:55:29 2 0:50:40 0:07:36 11.0

R2 - Laser Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 12:30
RankFleetClassSailNoClubHelmNameCrewNamePYStartFinishElapsedLapsCorrectedBCEPoints
1 Laser Laser Radial 168850 Cushendall S&BC Owen McKinley   1136 12:30 13:21:40 0:51:40 4 0:45:29 0:00:00 1.0
2 Laser Laser Radial 206489 East Antrim BC Andrew Mitchell   1136 12:30 13:21:53 0:51:53 4 0:45:40 0:00:13 2.0
3 Laser Laser Radial 193586 Cushendall S&BC Niall McLaughlin   1136 12:30 13:22:16 0:52:16 4 0:46:01 0:00:36 3.0
4 Laser Laser Radial 193556 Cushendall S&BC Sean Ritson   1136 12:30 13:22:18 0:52:18 4 0:46:02 0:00:38 4.0
5 Laser Laser Radial 194641 Cushendall S&BC Paul McLaughlin   1136 12:30 13:22:45 0:52:45 4 0:46:26 0:01:05 5.0
6 Laser Laser Radial 93556 Cushendall S&BC Aidan Ritson   1136 12:30 13:23:40 0:53:40 4 0:47:15 0:02:00 6.0
7 Laser Laser Radial 201628   Sam Rutherford   1136 12:30 13:24:02 0:54:02 4 0:47:34 0:02:22 7.5
7 Laser Laser Full Rig 180239 Carrickfergus SC Ryan Wilson   1095 12:30 13:22:05 0:52:05 4 0:47:34 0:02:17 7.5
9 Laser Laser Full Rig 80819 Carrickfergus SC Frank Macfarlane   1095 12:30 13:23:41 0:53:41 4 0:49:02 0:03:53 9.0
10 Laser Laser Radial 7 Carrickfergus SC Niamh Dean   1136 12:30 13:26:49 0:56:49 4 0:50:01 0:05:09 10.0
11 Laser Laser Full Rig 53305 Carrickfergus SC Kyle Mercer   1095 12:30 13:24:57 0:54:57 4 0:50:11 0:05:09 11.0

R3 - Laser Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 14:00
RankFleetClassSailNoClubHelmNameCrewNamePYStartFinishElapsedLapsCorrectedBCEPoints
1 Laser Laser Radial 193586 Cushendall S&BC Niall McLaughlin   1136 14:00 14:44:47 0:44:47 3 0:39:25 0:00:00 1.0
2 Laser Laser Radial 168850 Cushendall S&BC Owen McKinley   1136 14:00 14:45:03 0:45:03 3 0:39:39 0:00:16 2.0
3 Laser Laser Radial 194641 Cushendall S&BC Paul McLaughlin   1136 14:00 14:45:38 0:45:38 3 0:40:10 0:00:51 3.0
4 Laser Laser Radial 201628   Sam Rutherford   1136 14:00 14:46:50 0:46:50 3 0:41:14 0:02:03 4.0
5 Laser Laser Radial 93556 Cushendall S&BC Aidan Ritson   1136 14:00 14:46:57 0:46:57 3 0:41:20 0:02:10 5.0
6 Laser Laser Full Rig 80819 Carrickfergus SC Frank Macfarlane   1095 14:00 14:45:56 0:45:56 3 0:41:57 0:02:46 6.0
7 Laser Laser Full Rig 53305 Carrickfergus SC Kyle Mercer   1095 14:00 14:46:22 0:46:22 3 0:42:21 0:03:12 7.0
8 Laser Laser Radial 7 Carrickfergus SC Niamh Dean   1136 14:00 14:48:20 0:48:20 3 0:42:33 0:03:33 8.0
9 Laser Laser Radial 206489 East Antrim BC Andrew Mitchell   1136 14:00 14:46:19 OCS 3     12.0
9 Laser Laser Radial 193556 Cushendall S&BC Sean Ritson   1136 14:00 14:45:35 OCS 3     12.0
9 Laser Laser Full Rig 180239 Carrickfergus SC Ryan Wilson   1095     OCS       12.0

R1 - RS Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11:00
RankFleetClassSailNoClubHelmNameCrewNamePYStartFinishElapsedLapsCorrectedBCEPoints
1 RS RS 400 1405 Royal North of Ireland YC Liam Donnely Richard McCaig 943 11:00 11:45:09 0:45:09 2 0:47:53 0:00:00 1.0
2 RS RS 400 1178   Brian Holmes Wendy Smith 943 11:00 11:45:28 0:45:28 2 0:48:13 0:00:19 2.0
3 RS RS 400 825 East Antrim BC Trevor D'Arcy Ian Patterson 943 11:00 11:45:34 0:45:34 2 0:48:19 0:00:25 3.0
4 RS RS 400 1001 Royal North of Ireland YC Woo Kearney Adam Leach 943 11:00 11:46:25 0:46:25 2 0:49:13 0:01:16 4.0
5 RS RS 400 1352 Royal North of Ireland YC Simon Hutchinson Jamie Hanna 943 11:00 11:46:41 0:46:41 2 0:49:30 0:01:32 5.0
6 RS RS 200 1566 County Antrim YC Jocelyn Hill Katie Kane 1047 11:00 11:52:08 0:52:08 2 0:49:48 0:02:00 6.0

R2 - RS Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12:30
RankFleetClassSailNoClubHelmNameCrewNamePYStartFinishElapsedLapsCorrectedBCEPoints
1 RS RS 400 825 East Antrim BC Trevor D'Arcy Ian Patterson 943 12:30 13:15:48 0:45:48 4 0:48:34 0:00:00 1.0
2 RS RS 400 1405 Royal North of Ireland YC Liam Donnely Richard McCaig 943 12:30 13:16:12 0:46:12 4 0:49:00 0:00:24 2.0
3 RS RS 400 1001 Royal North of Ireland YC Woo Kearney Adam Leach 943 12:30 13:17:29 0:47:29 4 0:50:21 0:01:41 3.0
4 RS RS 400 1178   Brian Holmes Wendy Smith 943     OCS       7.0
4 RS RS 200 1566 County Antrim YC Jocelyn Hill Katie Kane 1047     DNF       7.0
4 RS RS 400 1352 Royal North of Ireland YC Simon Hutchinson Jamie Hanna 943     OCS       7.0

R3 - RS Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14:00
RankFleetClassSailNoClubHelmNameCrewNamePYStartFinishElapsedLapsCorrectedBCEPoints
1 RS RS 200 1566 County Antrim YC Jocelyn Hill Katie Kane 1047 14:00 14:43:31 0:43:31 3 0:41:34 0:00:00 1.0
2 RS RS 400 1178   Brian Holmes Wendy Smith 943 14:00 14:39:47 0:39:47 3 0:42:11 0:00:35 2.0
3 RS RS 400 1405 Royal North of Ireland YC Liam Donnely Richard McCaig 943 14:00 14:40:02 0:40:02 3 0:42:27 0:00:50 3.0
4 RS RS 400 1001 Royal North of Ireland YC Woo Kearney Adam Leach 943 14:00 14:40:20 0:40:20 3 0:42:46 0:01:08 4.0
5 RS RS 400 825 East Antrim BC Trevor D'Arcy Ian Patterson 943 14:00 14:40:32 0:40:32 3 0:42:59 0:01:20 5.0
6 RS RS 400 1352 Royal North of Ireland YC Simon Hutchinson Jamie Hanna 943     DNF       7.0



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com